ИСДП събра ръководители на институции на среща „Междуинституционално взаимодействие при работа с деца, жертви на престъпления или насилие

ИСДП събра ръководители на институции на среща „Междуинституционално взаимодействие при работа с деца, жертви на престъпления или насилие"

Днес в София се провежда работилница с ръководители от държавни институции на тема „Междуинституционално взаимодействие при работа с деца, жертви на престъпления и насилие“. Събитието бе организирано по проект „Разширяване на модела „Зона ЗаКрила“ в 5 нови региона (Бургас, Видин, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора) и формиране на професионална мрежа на специалисти и услуги“, който се изпълнява от ИСДП с подкрепата на УНИЦЕФ.

В рамките на проекта в София се създава нова услуга „Зона ЗаКрила+“, която цели да подкрепи координирания междусекторен отговор към нуждите на децата, преживели насилие или престъпление, както и на децата, за които има основателно съмнение за извършване на престъпление или противообществена проява.

В работилницата днес участие взеха ръководители от Дирекция социално подпомагане, Отдел закрила на детето в София, прокурори от Софийска градска прокуратура, директори на столичните районни управления към СДВР, както и експерти от ГДНП и др.

Във фокуса на обсъжданията бяха промените в законодателната рамка (НПК, ЗЗД и ЗСУ), които регулират правата на децата. Подчерта се значението на индивидуалните оценки за нуждите на детето и тяхното право на защита и възстановяване. Участниците идентифицираха като предизвикателства в работата си недостигът на време, ресурс и инфраструктура, но и подчертаха потенциала за развитие чрез повече координация и професионална подкрепа.

По време на работилницата бяха договорени механизми за по-ефективно сътрудничество между полицията, социалните служби, прокуратурата и съда, както и конкретни стъпки за по-ефективно използване на услугите на „Зона ЗаКрила“ в София.

„Всички институции имаме една и съща цел – да защитим най-добрия интерес на децата, жертви на насилие или престъпления. Ще бъде изключително полезно да изградим общ механизъм на работа и да се възползваме още по-пълноценно от възможностите на модела „Зона ЗаКрила“, коментира Нина Петкова, зам-директор на столичното Трето РПУ.  

„При работата с деца, особено в случаите, когато се касае за насилие, бързината, с която институциите си взаимодействат, е изключително важна“, коментира Христо Кръстев, зам.-градски прокурор на гр. София. „Отговорни сме за това да използваме щадящи методи, които да съхраняват психиката на децата“, допълни той.

Моделът „Зона ЗаКрила“ („Всичко под един покрив“) осигурява координиран подход между системите за закрила на детето, правораздаване, здравеопазване, социални услуги. Моделът поставя детето в центъра на междуинституционалната работа, минимизирайки вторичната виктимизация, като осигурява разпит в специализирани помещения, психотерапия и подкрепа, включително и за родителите.