Деца се включиха във финалната фаза на изработването на първия чатбот, който ще ги информира за правата им и услугите за подкрепа в случаи на насилие
Първият в България чатбот, който ще разговаря с децата по теми, свързани с насилието и начините за получаване на подкрепа, вече е готов и беше тестван от самите деца преди броени дни. Иновативното решение е част от международния проект i-ACCESS MyRights, който се изпълнява в България от Институт по социални дейности и практики (ИСДП). Основната цел на проекта е да улеснява достъпа до информация и правна помощ на децата, обект на насилие и тормоз, и да ги ориентира за правата им по един разбираем и интересен за тях начин.
В тестването се включиха 28 деца (между 12г. и 17г.) от България, които имаха възможност да зададат въпроси на чатбота, след което да дадат предложения и препоръки за това как софтуерното приложение, основано на изкуствен интелект, да бъде подобрено, да отразява техните нужди и виждания и да стане по-дружелюбно и по-полезно. В резултат на тестването децата определиха чатбота като удобен инструмент при търсене на информация за техните права и услугите за подкрепа в различни ситуации, свързани с насилие. На базата на интеракцията си с чатбота, те разсъждаваха върху различни параметри на приложението и отправиха конкретни препоръки за неговото подобряване.
Чатботът беше изпробван и с деца в Гърция и Румъния, които са партньори в проекта i-ACCESS MyRights, заедно с Унгария, Белгия и Нидерландия.
Препоръките от тестването на бета версията на чатбота с деца в трите страни ще послужат за финализиране на приложението и пускането му в употреба.
В тестването се включиха деца, участвали в наказателни производства в качеството им на жертви или свидетели на насилие и престъпления, деца, които са в риск от контакт с правосъдието, и деца, които активно се интересуват от въпросите за правата на децата и детското правосъдие.
„Участието на деца в създаването на чатбота i-ACCESS е много важна част от проекта, не само защото ще допринесе за това чатботът да предоставя на децата надеждна информация, съобразена с възрастта им, а и защото децата се учат да използват потенциала на изкуствения интелект, като се запознават и с рисковете от това“, коментира д-р Жаклина Андонова, експерт „Проекти и иновации“ в ИСДП. „Също така ангажирането на децата и отчитането на тяхното мнение са от полза за това да имаме една по-ефективна, справедлива и благоприятна за децата правосъдна и социална система“, допълва тя.
Участието на децата в процеса на финализиране на софтуера е доброволно, анонимно и конфиденциално и беше извършено по методика и правила, специално изготвени и одобрени съгласно правната и етичната рамка на проекта.
Проектът i-Access My Rights - AI-driven support for a smart justice with children in Europe се финансира от Европейската комисия.