Обсъждат възможностите за подкрепа по модела "Барнахуз"/"Зона ЗаКрила" за децата-бежанци
Могат ли непридружените деца бежанци и мигранти да се възползват от услугите на детските центрове за застъпничество и подкрепа по модела „Барнахуз“, познати у нас като „Зона ЗаКрила“?
Това беше една от темите, обсъдени по време на втория ден от обучението „Работа с деца от маргинализирани общности по модела Барнахус“.
Ето какво сподели по темата Диана Димова от фондация „Мисия Криле“:
„Непридружените деца бежанци са особено уязвими, тъй като попадат в една напълно непозната страна, не говорят езика, трябва да се доверят на напълно непознати, трудно им е да заявят нуждите си. Тези деца минават през редица правни и административни процедури и би било много полезно за тях да получат подкрепа. В тази връзка услугите, които предлагат детските центрове за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“ са много подходящи – те могат да предоставят щадящо изслушване на децата в синя стая и терапевтична помощ, от която тези деца имат изключителна нужда, заради травмите, които са преживели.“
Адвокат Диана Радославова поясни, че органите, които биха могли да насочват децата-бежанци към използването на услугите на „Зона ЗаКрила“, ако преценят, че това е в името на най-добрия интерес на детето, това са служителите от Държавната агенция за бежанците, както и така наречения особен представител на детето. „В случаите на разследване във връзка с насилие или престъпление, които не са рядкост, насочването се прави от наказателните органи, следовател, прокурор.“, допълни тя.
Някои участници в обучението коментираха, че трябва да се вземе предвид и доколко центровете „Зона ЗаКрила“ имат капацитета и ресурса да работят с тези уязвими деца, които не са малко.
„Бихме могли да развием специализирани консултативни услуги за тази уязвима група деца – бежанците, непридружени и придружени, която дори би могла да е мобилна и да се предоставя в зоните за сигурност към РПЦ. За тази цел в „Институт по социални дейности и практики“ ще развием нужните компетенции на специалистите, които да работят с тези деца“, заяви Звездица Ковачева, изпълнителен директор на ИСДП. „Бихме могли в рамките на услуги по застъпничество и посредничество да изготвяме оценка на риска за непридруженото дете, за нуждите на процедурата по получаване на статут“, допълни тя.
Обучението „Работа с деца от маргинализирани общности по модела Барнахус“ е дейност от проекта „Барнахус: Насърчаване на мултидисциплинарно и междуведомствено правосъдие и реакция при случаи на деца жертви и свидетели на насилие", който Институт по социални дейности и практики (ИСДП) реализира в партньорство със „Съвет на държавите от Балтийско море" (CBSS).
Проектът и обучението е финансирано по Фонд за двустранни отношения в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г.