Укрепване на силните страни на детето за превенция на насилието

Укрепване на силните страни на детето за превенция на насилието

ИСДП е водеща организация на проект  “Укрепване на силните страни на детето за превенция на насилието”, който ще се реализира в партньорство с Association for Child and Family Empowerment "Ave Copiii" (Молдова), Social Services Agency (Латвия), First Children's Embassy in the World – Megjashi, (Македония), Federatia Organizatiilor Neguvernamentale pentru Copil, (Румъния), Network of Organizations for Children of Serbia – MODS, (Сърбия),  The Association for a better world, (Словения) и Tirana Legal aid society (TLAS) (Албания). Проектът се реализира с финансирането на Фондация Оук за периода 2016 - 2021 г.

 

Основни цели на проекта

  • Изграждане на транснационални и местни мрежи за въвеждане на системен подход за  превенция на насилието и защита на децата от всички форми на насилие, включително и сексуално посегателство. В мрежите участват не само професионалисти от системите за закрила, но и от универсалните услуги - образование и здравеопазване, както деца и родители от страните. Създаването на функциониращи мрежи ще доведе до устойчива промяна на нагласите и дългосрочна ангажираност на всички участници.
  • Изграждане на капацитет на професионалистите за обучение, супервизия и практическо приложение на модела за превенция на насилието.
  • Асистиране на юноши за идентифициране на компетентностите им и ресурси срещу насилие и неуспехи.

Очаквани резултати

  • Един от най-важните приноси на проекта е да се разработи и прилага общо споделена концептуална рамка за превенция на явлението насилие над деца, основана на техните силни страни и опори, на общо разбиране и прилагане на 6-те принципа на ОАК между партньорите. Многообразието от материли ще повиши познанията на обучителите, широката мрежа от различни професионалисти, родителите и младите хора. Подготвените специалисти ще могат да предложат качествено нови отношения с децата и практики, които ще доведат до качествена промяна при предоставянето на услугите - социални, здравни и образователни.
  • Детско участие в процеса по превенция на всички видове насилие благодарение на включването им в проекта. В резултат на идеите на децата ще се доразвие разбирането за подхода резилианс сред професионалистите.
  • Проектът ще окаже въздействие и върху родителите – преки и непреки участници за промяна на нагласите и отношенията към децата и юношите, основани на разбиране и диалог.
  • Информирана широката общественост за достатъчно добро родителстване, добро третиране на децата в семейството и училището, за задачите на юношеската възраст, за последиците от явлението насилие посредством национални кампании.
  • Променени политики на национално и местно ниво от реализирането на проекта – здравеопазване, образование, семейна политика благодарение на конкретни препоръки за промени в законодателство.