Финалната конференция проекта i-Access my rights събра в София европейски специалисти по AI и детско правосъдие

Финалната конференция проекта i-Access my rights събра в София европейски специалисти по AI и детско правосъдие

Д-р Мартин Граматиков от Хагски институт по иновации в правото: „Да решим мъдро кое да дадем на изкуствения интелект и кое да запазим за хората“


Финалната конференция проекта i-Access my rights събра в София европейски специалисти по AI и детско правосъдие


Повече от 40 експерта по въпросите за детското правосъдие и изкуствения интелект от цяла Европа се събраха вчера в София по повод финалната конференция на международния проект i-Access my rights, който се изпълнява в България от Институт по социални дейности и практики (ИСДП). Събитието продължи и днес.


Сред говорителите на конференцията бяха д-р Уенди О‘Брайън, която работи със Службата за наркотици и престъпления на ООН по темата за равния достъп до правосъдие, технологиите и правата на човека; пионерът в областта на защитата на децата онлайн и основател на британската фондация Internet Watch, Джон Кар; д-р Мартин Граматиков от Хагски институт по иновации в правото (HiiL).


„Има огромна нужда да изградим правосъдие, което работи за потребителите. Навсякъде по света в момента правосъдието работи повече за себе си, за институцията. Трябва напълно да се промени тази нагласа и след като постави на първо място потребителите и техните реални нужди, тогава да мисли какво решение да им предложи и каква е ролята на технологиите в това решение. Трябва да решим мъдро кое да дадем на изкуствения интелект и кое да задържим за хората.“ Това сподели д-р Мартин Граматиков, директор „Знания и изследвания“ в Хагски институт по иновации в правото.


Основната цел на проекта i-Access my rights, който се изпълнява в България, Гърция и Румъния, е да улеснява достъпа до информация и правна помощ на децата, обект на насилие и тормоз, и да ги ориентира за правата им по един разбираем и интересен за тях начин чрез специално създаден за целта чатбот, базиран на изкуствен интелект.


На заключителната конференция българските деца, които участваха в тестването на чатбота при неговото създаване, предстатвиха свои материали по темата за насилието. Също така те отправиха предизвикателство към гостите с игра, в която попитаха доброволци от публиката дали смятат, че децата се чувстват свободни да изразяват мнението си и дали възрастните смятат, че могат да научат нещо полезно от децата.


Проектът i-Access My Rights - AI-driven support for a smart justice with children in Europe се финансира от Европейската комисия.


Сдружение Институт по социални дейности и практики (ИСДП) вече 23 години чрез своите социални услуги и проекти изпълнява своята мисия да подкрепя деца и семейства в риск.