Проведе се първото обучение на екипи от специалисти по проекта „Разширяване на модела „Зона ЗаКрила“ в 5 нови региона

Проведе се първото обучение на екипи от специалисти по проекта „Разширяване на модела „Зона ЗаКрила“ в 5 нови региона

Между 28 и 30 октомври се проведе първото обучение на експерти от социални услуги от цялата страна.  Основният фокус на обучението е обсъждането на модела за работа с деца, жертви или свидетели на престъпления или насилие „Зона ЗаКрила“.

 Обученията са част от проекта „Разширяване на модела „Зона ЗаКрила“ в 5 нови региона и формиране на професионална мрежа на специалисти и услуги“, подкрепен от УНИЦЕФ и ръководен от Институт по социални дейности и практики (ИСДП).

 Целта на обучението е да развие компетенциите на социални работници и психолози за разширяване на обхвата на практиката на разпит и изслушване на деца жертви и свидетели  на насилие и/или престъпление в специализирано помещение „синя стая“ към практика „всичко под един покрив“, или работа по модела Детски Център за застъпничество и подкрепа „Зона Закрила“/Барнахуз.

Като част от проекта се планира до края на месец юни 2025 г. моделът да бъде развит в градовете Бургас, Видин, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора, като в София и Видин се предвижда развиване на модела Зона ЗаКрила +, който включва в себе си компонента работа с непълнолетни извършители на насилие и/или престъпление.  Къосега са подкрепили над 3200 деца и техните родители.

 Повишаване на капацитета нам момента „Зона ЗаКрила“ има в София, Шумен и Монтана. Те са открити през 2016 г. и оттогава д 450 специалисти от социалната сфера от Бургас, Видин, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Шумен и София е друга основна цел на проекта.

„Подкрепата на деца, жертви или свидетели на престъпления или на насилие, е трудна, високоспециализирана дейност, основана на познание. Натрупаният опит в пилотирането на модела Зона ЗаКрила е ресурс за развиване и надграждане на тази практика на национално ниво чрез обмен, обучения и застъпничестки дейности на местно ниво, но и на национално като мрежа от услуги и специалисти, които споделят общи ценности и развиват своята практика по модела Зона ЗаКрила/Барнахус“, коментира проф. Нели Петрова-Димитрова, Председател на УС на ИСДП.

 Освен обучението, което приключи преди дни, до момента са проведен работен семинар на обучителния екип на ИСДП и работни срещи на мрежата на екипите от социалните услуги, включени в проекта.

  „Зона ЗаКрила“ е място, където всички институции се срещат и работят заедно в името на най-добрия интерес на детето, място, което среща социалната работа и правосъдието. Моделът „Зона ЗаКрила“, познат още като „Барнахус“, е най-добрият признат в света на този етап модел за подкрепа на деца-жертви или свидетели на престъпления. Той гарантира работа с мултидисциплинарен екип, който да осигури медицинско обслужване, предоставяне на информация и консултиране, психологическа подкрепа и рехабилитация, обучение в умения за справяне с последиците от преживените травматични събития изслушване или разпитано от специално подготвен за целта специалист в защитена среда - „синя стая“. Всичко това се извършва под един покрив по възможно най-щадящия за детето начин, като едновременно с това се осигуряват необходимите показания за целите на разследването или съдебното производство.

Сдружение „Институт по социални дейности и практики“ (ИСДП) вече 23 години изпълнява своята мисия за подобряване достъпа на деца до правосъдие, съобразено с правата им и в съответствие с най-добрите международни практики и стандарти.