Проект CARING

Проект CARING

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING („Когато се грижим“).
CARING e и абревиатура, която в превод означава „Да предизвикаме социалните норми, за да намалим насилието над деца в училище!“. Проектът, който е с продължителност от 24 месеца, считано от 1 май 2023 година, е финансиран от Европейската комисия по програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV PrСogramme).

Реализирането на CARING се координира от румънския офис на международната фондация „Тер дез Ом“ („Земя на хората“), а останалите партньори са Тер дез Ом (Унгария), Тер дез Ом (Гърция), „Телефон за смелите“ (Хърватия) и българските – Асоциация „Родители“ и ИСДП.

Проектът е насочен към ученици, учители, родители и местни образователни институции.

Общо 32 училища от 4 страни – България, Румъния, Гърция и Хърватия, по 8 във всяка страна, вземат участие в проекта. Партньорите в България – ИСДП и Асоциация „Родители“ работят с по 4 български училища в София и страната.

Основните цели на CARING са три:

1. Да се повиши информираността на ученици, учители и родители за това как някои социални норми и стереотипи допринасят за различни видове тормоз в училище и как те да се променят (пример за такива социални норми са: „момчетата, които плачат, ги смятат за слаби“, „момчетата винаги трябва да се защитават, дори и ако това означава да се бият“, „момичетата трябва да имат дълги коси и да се обличат дамски“, „момичетата се нуждаят от повече закрила, отколкото момчетата“).
да се предложат инструменти на учителите, чрез които да изграждат толерантна и ненасилствена комуникация и поведение;
2. Да се засили чувствителността на младите хора към действията, които водят до агресия и да бъдат насърчени към прояви на разбиране, подкрепа, емпатия.
3. Да се насърчи съдействието от родителите по посока разбиране и стимулиране на позитивно поведение на децата.

През първия етап на проекта беше направено изследване и оценяване на текущата ситуация чрез онлайн въпросници и фокус групи сред учениците. След това се проведе тридневно обучение на фасилитатори от училищата, които на свой ред обучиха свои колеги учители. Паралелно по 8 ученика от всяко училище преминаха тридневно обучение за това как да демонстрират и насърчават позитивно поведение сред съучениците си. Към края на 2024 година групи от по 10 младежи подготиха инициативи, свързани с каузата и ги предстаиха. Проведоха се и тематични родителски срещи.

През 2025 година предстои участие учениците, които са получили най-висока оценка на проекта си, в международно събитие в гр. Будапеща. Също така ще бъде проведена кръгла маса с представители на българските образователни институции за представяне на резултатите и инициативите на учениците, и ще бъдат обсъдени възможностите за постигане на устойчивост на проекта.