ИСДП е домакин на Национална конференция „Достъп до правосъдие на деца, жертви на престъпления и деца в конфликт със закона“

ИСДП е домакин на Национална конференция „Достъп до правосъдие на деца, жертви на престъпления и деца в конфликт със закона“

Институт по социални дейности и практики (ИСДП) е домакин на Национална конференция „Достъп до правосъдие на деца, жертви на престъпления и деца в конфликт със закона“, която се провежда днес в София. Събитието събра на едно място експерти от различни институции от областта на детското правосъдие. Те обсъдиха въпроси по трите основни панела на конференцията: Достъп до справедливост, Дигитално правосъдие и закрила на детето, Центровете за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“ и модела „Барнахус“.
Конференцията беше открита с приветствия и актуални данни по темата за дружелюбното детско правосъдие, представени от Доц. д-р Велина Тодорова, член на Комитета по правата на детето на ООН, д-р Теодора Иванова, Председател на Държавна агенция за закрила на детето, Ева Жечева, директор на дирекция “Права на детето” към омбудсмана на България, Дани Колева, програмен директор „Закрила на детето“ в УНИЦЕФ – България.

Дружелюбно към децата правосъдие означава на всяко дете да се гарантират правата му и специфичните му нужди от защита . Проф. Нели Петрова-Димитрова, председател на УС на ИСДП, поясни, че това включва изготвяне на индивидуална оценка от обучени специалисти още в първия досег на детето с институциите. Също така, на всяко дете да се гарантира работа с мултидисциплинарен екип, който да осигури медицинско обслужване, предоставяне на информация и консултиране, психологическа подкрепа и рехабилитация, обучение в умения за справяне с последиците от преживените травматични събития. Не на последно място – да се организира детето да бъде изслушано или разпитано от специално подготвен за целта специалист в защитена среда - така наречената „синя стая“. Всичко това се извършва под един покрив в центровете за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“, които са изградени по модела „Барнахус“ – най-добрият признат на този етап модел за подкрепа на деца-жертви или свидетели на престъпления в световен мащаб. В България такива центрове към момента има в градовете София, Шумен и Монтана, но усилията ни са насочени към това да се изградят центрове във всички по-големи градове в страната“, допълни проф. Петрова.

Звездица Пенева-Ковачева, изпълнителен директор на ИСДП, насърчи родителите да търсят информация за правата си и за начините, по които могат да се застъпят за децата си и да ги защитят. „С тази цел, в рамките на проект „Достъп до справедливост“, създадохме серия от видеоклипове, които са достъпни онлайн, за това какви са мерките за защита на децата, извършители и децата, жертви на престъпления, какво представлява индивидуалната оценка, какви са правата ни при участие във възпитателно дело. Също така създадохме нова социална услуга, насочена към специфичните нужди на уязвими деца от ромската общност, която цели да подобри възможностите им да получават справедлив и съобразен с правата им достъп до правосъдие“, уточни Ковачева.

„България, заедно с още 5 европейски държави, участва в разработването на софтуерно приложение, основано на изкуствен интелект – чатбот, който да разговаря с децата по теми, свързани с насилието и начините за получаване на подкрепа, обяви д-р Жаклина Андонова, експерт „Проекти“ в ИСДП. Иновативното решение е част от международния проект i-ACCESS MyRights и основната му цел е да улеснява достъпа до информация и правна помощ на децата и да ги ориентира по един разбираем и интересен за тях начин.“


Снимка 1: Откриване на конференцията „Достъп до правосъдие“. На снимката от ляво на дясно: Дани Колева, програмен директор „Закрила на детето“ УНИЦЕФ, България, Звездица Ковачева, изп. директор ИСДП, проф. Нели Петрова-Димитрова, председател на УС на ИСДП, Д-р Теодора Иванова, Председател на Държавна агенция за закрила на детето, Доц. д-р Велина Тодорова, член на Комитета по правата на детето на ООН

Снимка 2: Проф. Нели Петрова – Димитрова, председател на УС на ИСДП и Звездица Ковачева, изп. директор на ИСДП

Снимка 3: Доц. д-р Велина Тодорова, член на Комитета по правата на детето на ООН представя на конференцията „Достъп до правосъдие“ най-новите препоръки на Комитета по отношение на защита на децата жертви на престъпления и в конфликт със закона.

Снимка 4: Ева Жечева, директор на дирекция “Права на детето” към омбудсмана на откриването на конференцията „Достъп до правосъдие“

Снимка 5: Дани Колева, програмен директор „Закрила на детето“ в УНИЦЕФ – България на откриването на конференцията „Достъп до правосъдие“.

Снимка 6: Синя стая на ИСДП

Снимка 7: Визуализация по проекта i-Access My Rights за изработване на чатбот, който ще разяснява правата на децата и ще им отговаря на въпроси за насилието

Сдружение „Институт по социални дейности и практики“ (ИСДП) е една от най-големите неправителствени организации в България с над 70 специалисти, които работят в 5 центъра в гр. София, Шумен, Видин и Монтана. Вече 23 години ИСДП изпълнява своята мисия за подобряване достъпа на деца до правосъдие, съобразено с правата им и в съответствие с най-добрите международни практики и стандарти
Център за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“ е място, където всички институции се срещат и работят заедно в името на най-добрия интерес на детето. Услугата функционира на областно ниво в партньорство с отдел „Закрила на детето“ към дирекция „Социално подпомагане“, представители на общините или общинските райони, Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи, Регионална здравна инспекция, прокуратура, съд, Регионално управление на образованието и др. Детските центрове за застъпничство и подкрепа „Зона ЗаКрила“са създадени през 2015 г. по проект на Уницеф България, Институт по социлани дейности и практики (ИСДП), ФА “Анимус” и общините София, Шумен и Монтана.

Проект "Достъп до справедливост", на който ИСДП е бенефициент, се финансира по Малка грантова схема на Програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 и се изпълнява в партньорство с Фондация „Здраве и социално развитие“.

Проектът i-Access My Rights - AI-driven support for a smart justice with children in Europe се финансира от Европейската комисия и се изпълнява съвместно с партньори от Унгария, Румъния, Гърция, Белгия и Нидерландия. Целта му е да подобри достъпа до информация и правна помощ за деца жертви на насилие в Европейския съюз чрез създаване на управлявано от изкуствен интелект решение.