Как да подобрим взаимодействието между системата за закрила на детето и социалните услуги чрез модела „Зона ЗаКрила“ - „Барнахуз“
Как да подобрим взаимодействието между системата за закрила на детето и социалните услуги чрез модела „Зона ЗаКрила“ - „Барнахуз“
Български експерти обменят опит с колегите си в Швеция
Стокхолм-София, 14-16 октомври 2024 г.
Българската система за закрила на детето и опитът ни за подкрепа на деца, жертви и свидетели на насилие, по модела „Зона ЗаКрила“ („Барнахуз“) бяха представени на тридневно посещение в Стокхолм, Швеция. Събитието се проведе между 14 и 16 октомври в рамките на проекта „Барнахус“ („Всичко под един покрив“), чийто изпълнител за България е Институт по социални дейности и практики (ИСДП).
Участие в събитието взеха д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД, заместник-кметове и експерти по социални дейности от общините София, Шумен и Видин и ръководители и експерти от Агенция по социално подпомагане.
В центъра на професионалните дискусии беше координиращата роля на „Барнахуз”/„Зона ЗаKрила“ при взаимодействието между системите за закрила и разследващите органи при случаи на престъпления срещу деца в България и в Швеция. У нас по модела „Барнахус“ от 2015 г. работят три центрове за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“, които стъпват на дългогодишната междуинституционална практика на „сините стаи“ в България. За сравнение в Швеция действащите центрове са 32 на брой, като първият е открит през 2005 година. В атмосфера на взаимен интерес и взаимен респект бяха споделени и различни, и сходни практики на работа, предизвикателствата, което наистина благоприятства взаимното учене.
В град Линкшопинг срещите бяха с аналитици от Национален компетентностен център по превенция на насилието над деца, който анализира данни от цялата страна, провежда изследвания, предоставя обучения, разработва методически материали и с екипа на местния Барнахуз. Барнахуз, детската къща в Линкшопинг, е ситуирана между сградите на полицията, съдебна медицина, съд, прокуратура, което благоприятства оперативното взаимодействие между тях. Въпреки отсъствието на единна рамка за това взаимодействие, както е у нас, практиката обхваща всички случаи на деца, жертви на насилие, на престъпление.
Особеностите и съдържанието на взаимодействието между социалните служби и Барнахуз/Зона Закрила през всички етапи на „движение на случая“ беше тема на обсъждане с партньорите от SBBS и по-специално т.н. кризисна подкрепа за детето и неговото семейство, непосредствено след участието му в правни процедури.
Бихме искали да благодарим на Оливия Халдорсон, Шона Бликсен и Лаура Дауд, екипа на мрежа „Barnafrid” базиран в Университета в Линкшопинг, Линда Йонсон, както и на всички колеги и партньори от България за много смисленото преживяване, което имахме, коментираха от ИСДП.
„Зона ЗаКрила“, която работи по модела Детски центрове за застъпничество и подкрепа/ „Барнахус“ е място, където всички институции се срещат и работят заедно в името на най-добрия интерес на детето. Там се предоставя на децата, участници в правни процедури, посредничество и застъпничество при повеждане на разпит по дружелюбен към детето начин, достъп до медицинско обслужване, информиране и консултиране, терапия и рехабилитация, обучение в умения, за справяне с последиците от преживените травматични събития. На всички етапи от работа по случая се обменя информация, решенията се вземат съвместно и осведомено, аргументирано, децата и семействата оптимално се ползват от добрата координация. Около пострадалото дете се сформира многопрофилен екип специалисти.
Проектът „Барнахус: Насърчаване на междудисциплинарното и междуведомествено сътрудничество за деца жертви и свидетели на насилие“ е финансиран по Фонд за двустранни отношения в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г. и се осъществява в партньорство със "Съвет на държавите от Балтийско море" (CBSS).
Институт по социални дейности и практики (ИСДП) вече 23 години изпълнява своята мисия за подобряване достъпа на деца до правосъдие, съобразено с правата им и в съответствие с най-добрите международни практики и стандарти. Само през 2023 година в социалните услуги, управлявани от ИСДП, в София, Видин и Шумен е оказана подкрепа на 856 деца в риск.