![Комплекс за социални услуги за деца и семейства в Пазарджик - 2007-2012](https://sapibg.org/uploads/projects/464-kompleks-za-socialni-uslugi-za-deca-i-semeistva-pazardzhik.jpg)
Комплекс за социални услуги за деца и семейства в Пазарджик - 2007-2012
Институт по социални дейности и практики разви услугите в комплекса и ги предоставя не само в рамките на проекта, но и след осигуряването на тяхната устойчивост като делегирана от държавата дейност, в периода от 2007 до м. март 2012 г.Основната работа на Комплекса е насочена към деца и родители, които имат нужда от подкрепа за вземане на важни решения или справянето с трудности, възникнали в семейството.
Комплексът разполага със зали за индивидуална и групова работа, помещения за спешно настаняване на деца, временен подслон за майки с новородени и малки деца, зали за училищна подкрепа.
Екипът на Комплекса е разделен в два сектора - „Услуги и подкрепа на семейството" и „Услуги и подкрепа на детето". В тях работят различни специалисти – социални работници, психолози и външни консултанти, специално подготвени за оказване на подкрепа на деца и семейства в общността.
КОМПЛЕКСЪТ ЗА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА ДЕЦА И СЕМЕЙСТВА ГР. ПАЗАРДЖИК ПРЕДЛАГА:
За родители, баби и дядовци, близки и роднини грижещи се за децата:
- Информиране, формиране на нови познания и умения за разбиране на децата, за общуване с тях, за подкрепа, когато им е трудно, за придружаване, когато израстват /индивидуално и в групи – училище за бременни; клуб на съвременния родител и др./
- Психологическо, социално-педагогическо консултиране и професионална подкрепа, когато срещат трудности в отглеждането и възпитанието на децата, когато вече не са съпрузи, а искат да останат заедно родители, когато имат въпроси и притеснения свързани с отглеждането и възпитанието на детето /индивидуално и в групи – групи за взаимопомощ, за родители, отглеждащи сами децата си и др./
- Правно информиране и консултиране за защита правата на детето и неговите интереси;
- Организиране не семейно-групови конференции за вземането на важни семейни решения;
- Обучение и подкрепа на кандидат-осиновители и осиновители;
- Обучение и подкрепа на кандидати за приемни родители и приемни родители;
- Настаняване в звено „Майка и бебе" (ЗМБ) с цел превенция на изоставянето на деца и подкрепа на родителстването.
Звено „Майка и бебе"
Звено „Майка и бебе" е социална услуга в общността, която предоставя временно настаняване до 6 месеца на бременни жени и майки в риск да изоставят децата си, насърчава родителската привързаност, подпомага младите майки чрез социално-педагогическо, психологическо и юридическо консултиране и подкрепа.
Услугата включва:
- Предоставяне на подслон и грижи на майката и детето, което предполага:
- осигуряване на подслон за двойката майка-дете в условия на сигурност и уважение;
- осигуряване на подходящи условия за полагане на грижи за майката и детето;
- съдействие за достъп до здравната мрежа, намиране на личен лекар за майката и детето, при - необходимост осигуряване на лекарства и медицински изследвания;
- осигуряване на благоприятни условия за развитието на детето.
- Предоставяне на специализирана помощ на майката за създаване и развитие на привързаността между майката - детето и за развитие на родителските умения.
- Предоставяне на специализирана помощ /консултиране, придружаване, посредничество/ на майката за подобряване на отношенията с членовете на семейството и с общността като цяло; за подобряване на социалните умения с цел предотвратяване на социалната изолация и подготовка за успешното социално интегриране на двойката майка – дете.
Основната цел на услугата ЗМБ е да предотврати изоставянето и настаняването в институция на децата от 0 до 3 години, като в същото време предотвратява ситуации, застрашаващи сигурността, здравето и развитието им. В случаите, когато се настаняват майки с повече от едно деца, някои от които на възраст над три години, се подпомага превенцията на изоставянето и на по-големите деца. ЗМБ към КСУДС Пазарджик е с капацитет до 6 майки и техните деца.
За Вашите деца:
- Подслон, психологическа и социално-педагогическа подкрепа при спешен случай на насилие или риск от насилие;
- Помощ и подкрепа за осигуряване на семейна или близка до семейната среда за деца, настанени в институции;
- Училищна подкрепа при трудности, свързани с учебния процес и подкрепа за връщане в училище – консултиране, посредничество, пространство за подготовка за училище;
- Психологическо и социално-педагогическо консултиране /индивидуално и в група/ за деца и юноши, които имат трудности в общуването, в поведението, в справянето с емоциите, групи за социални умения, за асертивно поведение и др.
- Психологическо и социално-педагогическо консултиране /индивидуално и в група/ за деца и юноши, с противообществени прояви и престъпления, за умения за мислене, за управление на гнева и агресията.
- Ателиета по интереси, клубни занимания, workshop и групови програми според интересите и желанията на децата.
- Настаняване в център „Спешен прием" на деца, при които съществува риск за физическото им оцеляване.В сградата на КСУДС има обособен център „Спешен прием" за кризисно настаняване на деца жертви и/или свидетели на насилие; безпризорни деца; деца в риск за физическото им оцеляване; майки/бащи с деца преживели домашно насилие; деца на улицата или такива избягали от вкъщи или институция. Децата могат да бъдат настанени с родител, когато възрастта на детето изисква това или родителя е преживял насилие.
Център „Спешен прием" предлага:
- подслон;
- придружаване на клиентите при нужда;
- индивидуална работа с детето;
- социална работа със семейството;
- психологически, юридически, социално-педагогически и здравни консултации;
- включване в дейностите на КСУДС: групова работа, училищна подкрепа, летни клубове по интереси.
Услугата Център „Спешен прием" може да се ползва с насочване от органите по закрила - Отдел „Закрила на детето" към Дирекция „Социално подпомагане", Полиция и Община Пазарджик за период от 24 часа до 1 месец. Капацитета на услугата е 4 клиента.
ПРИЕМНА ГРИЖА
Приемната грижа е услуга за деца, които поради различни причини не получават пълноценни грижи в семейството си. Чрез услугата "Приемна грижа" се осъществява мярката за закрила на детето "настаняване в приемно семейство". Настаняването в приемно семейство е временна мярка за детето.
НАСТАНЯВАНЕТО И ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ДЕТЕ В ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ГАРАНТИРА ОСНОВНОТО ПРAВО НА ДЕТЕТО ДА РАСТЕ И ДА СЕ РАЗВИВА В СЕМЕЙНА СРЕДА.
ВИДОВЕ ПРИЕМНА ГРИЖА:
ДОБРОВОЛНА ПРИЕМНА ГРИЖА – осъществява се съгласно сключен договор с утвърдено приемно семейство, преминало базово обучение. Доброволното приемно семейство получава издръжка единствено за настаненото дете.
ПРОФЕСИОНАЛНА ПРИЕМНА ГРИЖА – осъществява се съгласно сключен трудов договор с утвърдено приемно семейство, преминало базово обучение и допълнителна квалификация за отглеждане и възпитание на деца. Професионалното приемно семейство получава трудово възнаграждение и издръжка за настаненото дете.
КСУДС предоставя обучение и оценка на кандидати за приемни родители, подкрепа в процеса на опознаване и напасване с детето и подкрепа за детето и приемните родители след настаняване на детето в приемното семейство.
Услуги в общността
Дейности, които предлагаме в общността:
- Мобилна социална работа, чиято цел е да се предостави директна социална подкрепа на клиенти от високо рискови общности на територията на Община Пазарджик, чрез повишаване на информираността и улесняване на достъпа им до социални услуги;
- Работа с доброволци;
- Провеждане на информационни срещи за деца на теми насилие, трафик, алкохол и наркотици;
- Обществени дискусии с професионалните общности, работещи с деца;
- Кампании за повишаване на обществената чувствителност по различни проблеми
Професионална мрежа и сътрудничество с други институции
- Мултидисциплинарни екипи по случаите на деца и родители/грижещи се за децата
- Специализирани екипи на КСУДС по реинтеграция; приемна грижа; работа с деца, жертви на насилие, изслушване на деца въвлечени в съдебни процедури и др.
- Комисия за детето
- Координационен механизъм
- Организиране на регулярни срещи с педагогически съветници
- Организиране на лаборатория/нов метод на социална работа, при който различни специалисти обединяват уменията и знанията си в подкрепа на конкретен случай/
- Организиране и участие на работни срещи, целящи оптимизиране на междуинституционално сътрудничество; повишаване качеството на предоставените услуги, ранна превенция и др.
- Привличане на доброволци, доброволчески организации и съмишленици в различни дейности на КСУДС.
За да ползвате услугите, които предоставя Комплекса за социални услуги за деца и семейства, може да подадете молба в Отдел „Закрила на детето", който ще Ви изпрати с направление при нас.
Друг начин за ползване на нашите услуги е да подадете лична молба до директора на Комплекса.